|
Uchwała nr XXVII/150/04 Rady Miasta Lędziny z dnia 30.09.2004 w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu, w tym osobom bezdomnym Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i 2, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. nr 142/2001 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 17 ust.1 pkt 15 i art. 44 ustawy z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. nr 64 poz. 593 z późn. zmianami), Rada Miasta uchwala: §1 Ustalić sposób sprawienia pogrzebu, w tym osobom bezdomnym, którego omówienie stanowi załącznik do niniejszej uchwały. §2 Wykonywanie uchwały powierzyć dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lędzinach. §3 Traci moc uchwała nr II/01/97 Rady Miejskiej w Lędzinach z dnia 30.01.1997 r. w sprawie sposobu sprawienia pogrzebu osobie zmarłej na terenie miasta Lędziny. §4 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Na mocy rozstrzygnięcia nadzorczego nr PN-N-0911/556/R/04 wojewody śląskiego z dnia 5.11.2004 r. stwierdzono nieważność niniejszej uchwały. Sprawienie pogrzebu osobom zmarłym, w tym osobom bezdomnym Niniejsza uchwała określa sposób, w jaki odbywa się sprawienie pogrzebu osobom zmarłym. §1 - Osobom zmarłym zamieszkałym lub przebywającym na terenie Miasta Lędziny, w tym osobom bezdomnym nie posiadającym rodziny zobowiązanej do alimentacji, innych krewnych, względnie gdy osoby te nie mają możliwości bądź uchylają się od obowiązku sprawienia pogrzebu, przysługuje pogrzeb sprawiony przez gminę.
- Postanowienia ustępu 1 odnoszą się także do osób, których tożsamości nie da się ustalić, po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo prokuratora.
§2 - Sprawienie pogrzebu jest świadczeniem z pomocy społecznej nie wymagającym wydania decyzji.
- Sprawienie pogrzebu następuje na podstawie aktu zgonu po rozeznaniu sytuacji przez pracownika socjalnego i stwierdzeniu okoliczności ujętych w §1.
- Realizację tego świadczenia Ośrodek Pomocy Społecznej zleca firmie prowadzącej kompleksowe usługi pogrzebowe zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
§3 Pogrzeb sprawia się zgodnie z wyznaniem zmarłego, jego życzeniem jeśli jest znane, na cmentarzu tego wyznania lub cmentarzu komunalnym. §4 Kompleksowe usługi pogrzebowe obejmują przewiezienie zwłok do kaplicy, domu pogrzebowego lub chłodni, zaopatrzenie i ubranie zwłok (znamionujące żałobę), zakup i dostarczenie trumny, przewóz zwłok karawanem, zapewnienie miejsca na cmentarzu, wykopanie, zakopanie, uformowanie i oznaczenie grobu, oraz zakup kwiatów. §5 - Wydatki na pokrycie kosztów sprawienia pogrzebu podlegają zwrotowi w całości lub części z masy spadkowej, względnie się pokrywane z przysługującego zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego, albo zwracane są przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania osoby zmarłej, a w przypadku osoby bezdomnej, gminę ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały, do kasy lub na rachunek bankowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- W pozostałych przypadkach koszty pogrzebu pokrywa gmina za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej.
Powrót do pozostałych uchwał
|