Biuletyn Informacji Publicznej
Miasto Lędziny
Miasto Lędziny
Plany i programy
Inwestycje zrealizowane
Inwestycje bieżące
Zarządzenia burmistrza
Decyzje, opinie...
Komunikaty, ogłoszenia...
Ogłoszenia wyborcze
Sprawozdania
Wyniki kontroli
Ochrona środowiska
Strona główna Gmina Urząd Miasta Praca Urzędu Informacje Urzędu Rada Miasta
Zarządzenia burmistrza

Zarządzenie nr 0120.35.2011 burmistrza miasta Lędziny z dnia 2.09.2011 w sprawie zasad przydzielania i gospodarowania środkami ochrony indywidualnej, odzieżą i obuwiem roboczym, oraz dostarczaniem pracownikom środków czystości

Na podstawie art. 2376 ustawy Kodeks Pracy, zarządzam, co następuje:

Wprowadzam następujące zasady gospodarowania środkami ochrony indywidualnej i środkami czystości dla pracowników.

§1
Postanowienia ogólne

  1. Środki ochrony indywidualnej przydziela się pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane w sytuacjach, kiedy nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć za pomocą środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.
  2. Odzież, obuwie i środki ochrony indywidualnej winny być przez pracownika używane w miejscu pracy i zgodnie z przeznaczeniem w celu zabezpieczenia pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Pracownik otrzymuje je w ilości rodzaju uzależnionym od stanowiska , na którym pracuje zgodnie z angażem i warunkami pracy, jeżeli własna odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Środki ochrony indywidualnej wydawane są pracownikom bezpłatnie i stanowią własność Urzędu Miasta.
  3. Środki ochrony indywidualnej są używane do czasu utraty ich cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze do czasu utraty ich cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy. W tym przypadku nastąpi wymiana na nowy sprzęt spełniające wymogi określone w normach.
  4. Pracownik nie może być dopuszczony do pracy na stanowisku roboczym bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych w zakładowej tabeli, określającej rodzaje stanowisk pracy i środków ochrony indywidualnej oraz przewidywane terminy ich użytkowania.
  5. Przydzielone pracownikowi środki ochrony są przewidziane do stosowania podczas wykonywania pracy, powinny być dostosowane do wykonywanych czynności oraz do wymogów higieniczno-sanitarnych.
  6. Środki ochrony indywidualnej powinny spełniać wymogi PN (posiadać certyfikat i deklarację zgodności oraz oznaczone tym znakiem).
  7. Tabela norm przydziału środków ochrony indywidualnej określa przewidywane okresy używalności - załącznik nr 1.
  8. Środki ochrony indywidualnej nie podlegają zwrotowi w razie:
    1. przejścia pracownika na emeryturę lub rentę,
    2. używania ich przed rozwiązaniem stosunku pracy przez okres przekraczający 50% okresu używalności,
    3. powołania pracownika do odbycia służby wojskowej,
    4. śmierci pracownika.
  9. Środki ochrony indywidualne powinny być przeznaczone do osobistego użytku. W wyjątkowych przypadkach środek ochrony indywidualnej może być używany przez więcej niż jedną osobę, o ile zastosowano działania wykluczające niepożądany wpływ takiego użytkowania na zdrowie lub higienę użytkowników. Środki ochrony indywidualnej po utracie cech ochronnych nie podlegają zwrotowi.
  10. Konserwacja wyposażenia wymieniona w tabeli norm przydziału, naprawa oraz pranie należy do obowiązków pracodawcy.
  11. Konserwacja, czyszczenie odzieży, naprawa środków ochrony indywidualnej należy do obowiązków pracodawcy. W uzasadnionych przypadkach za zgodą pracownika Urząd będzie wypłacał ekwiwalent pieniężny za pranie i naprawę odzieży i środków ochrony indywidualnej. Pracownik za ww. prace otrzymuje ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonych kosztów tych czynności i środków piorących, za wyjątkiem środków ochronnych, które uległy chemicznemu skażeniu.
  12. Wypłata ekwiwalentu o którym mowa w pkt 11 nastąpi po zakończeniu kwartału.
  13. Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy , należy proporcjonalnie wydłużyć czasokresy używalności przydzielonej odzieży i obuwia roboczego.
  14. W przypadku używania przez pracownika własnej odzieży i obuwia roboczego Urząd Miasta wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości obliczonej na podstawie norm przydziału i aktualnych cen.
  15. Środki ochrony indywidualnej dostarcza pracodawca.

§2
Gospodarka odzieżą i sprzętem ochrony osobistej

  1. Sprawy gospodarowania odzieżą i sprzętem w Urzędzie należą do obowiązków pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę odzieżą.
  2. Każdy pracownik zobowiązany jest do podpisania deklaracji zobowiązującej do prawidłowego, zgodnego z przeznaczeniem używania, konserwowania, czyszczenia i rozliczania się z pobranej odzieży.
  3. Pracownik odpowiedzialny za gospodarkę środków ochrony indywidualnej prowadzi imiennie "Karty ewidencji wyposażenia " wg wzoru nr 2.
  4. W przypadku przedwczesnego zużycia odzieży i obuwia należy sporządzić protokół wybrakowania.

§3
Ekwiwalent za pranie i naprawę odzieży roboczej

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, ustala się w formie ryczałtu miesięcznego w wysokości dla:

  • pracownik administracyjno biurowy - pracujący w pełnym wymiarze etatu - 10 zł,
  • pracownik gospodarczy - pracujący w pełnym wymiarze etatu - 10 zł.

§4
Środki do utrzymania higieny osobistej

  1. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych:
    • konserwator,
    • portier,
    • sprzątaczka

    otrzymują dwa ręczniki. Dla pozostałych stanowisk Urząd w pomieszczeniach sanitarnych zapewnia mydło w płynie i ręczniki papierowe lub suszarki do rąk.

§5

Traci moc zarządzenie nr 9/2002 burmistrza miasta Lędziny z dnia 21.08.2002 r. w sprawie zasad przydzielania i gospodarowania środkami ochrony indywidualnej, zasad przydziału i wydawania środków do utrzymywania higieny osób oraz zasad wypłacania ekwiwalentu za pranie odzieży.

§6

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 0120.35.2011

Załącznik można pobrać bezpośrednio ze strony w formacie Format PDF PDF (55 KB).

Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 0120.35.2011

Załącznik można pobrać bezpośrednio ze strony w formacie Format PDF PDF (60 KB).

Powrót do pozostałych zarządzeń

 

Osoba odpowiedzialna za treść strony: Renata Kowalska, Urząd Miasta Lędziny, ul. Lędzińska 55, pok. nr 110, 43-143 Lędziny, tel.: (32) 216 65 11 do 13 w. 112, e-mail: r.kowalska@ledziny.pl
Biuletyn redaguje: Anna Czap-Imiela, ZiP Soft s.c., tel./fax: (32) 238 34 90, e-mail: ledziny.bip@zipsoft.com.pl
Data wytworzenia: 2011.09.02
Data udostępnienia: 2011.10.19 21:02:06
Liczba odwiedzin strony: 1778 (ostatnie odwiedziny 2024.06.25 06:31:52)

Rejestr zmian strony    Redakcja biuletynu    Instrukcja obsługi    Informacje nieudostępniane 
e-mail: E-mail
Strona główna ] [ Gmina ] [ Urząd Miasta ] [ Praca Urzędu ] [ Informacje Urzędu ] [ Rada Miasta ]
Copyright © 2003-2015 Urząd Miasta Lędziny